Rizika průtokových ohřívačů

05.10.2015 16:22

 

 
  •  
  •  
  •  
 
 
Na karmě v domku byly zřetelné stopy po požáru.

Oxid uhelnatý stoupající z karmy se za velkých veder nemusí dostat z komína ven. Pokud se vrátí do obydlí, může zabíjet. | foto: HZS Zlínského kraje

Policie se záchranáři a hasiči vyjížděla od třetí hodiny odpoledne k celkem sedmi případům otravy oxidem uhelnatým, řekla ČTK policejní mluvčí Jana Rösslerová. Pět žen se podle mí přiotrávilo v kadeřnictví na Arbesově náměstí, v nemocnici s lehkou otravou skončily dvě z nich.

Oxid uhelnatý neucítíte

Jedovatý plyn se za normálních okolností z dobře fungující karmy do bytu nedostane. Bývá totiž výrazně teplejší než venkovní vzduch, bez problému proto vystoupá komínem a rozptýlí se v atmosféře.

Pokud je ovšem venkovní vzduch příliš teplý, může v komíně vytvořit neviditelnou zátku. Oxid uhelnatý stoupající z karmy se přes ni nedostane a vrátí se do obydlí.

Oxid uhelnatý není vidět ani cítit, jeho únik proto není snadné zaregistrovat. Mezi první příznaky otravy patří bolest hlavy, nevolnost, malátnost a překrvený obličej.

Při podezření na únik oxidu uhelnatého je třeba byt řádně vyvětrat, v případě otravy plynem pak navštívit lékaře nebo přivolat záchrannou službu.

Jako účinná prevence poslouží detektory, které jsou k dostání za několik stokorun.

V Břehové ulici záchranáři oživovali dvacetiletého muže, v ulici Na Jezerce v Nuslích studentku. Tam se ze šesti studentů v jednom bytě otrávili tři. Pět lidí odvezla záchranka do nemocnice z bytu v ulici Jana Zajíce na Letné.

Další případy otrav při používání karmy z dnešního odpoledne a večera pražská policie registruje v Bubenči, Josefově, a na Žižkově v Čajkovského ulici. Tam hasiči podle Rösslerové evakuovali celý dům, protože oxid uhelnatý byl v nejméně čtyřech bytech.

Při používání karmy je nezbytné mít zajištěnu důkladnou výměnu vzduchu v místnosti, uvedla v pondělí v souvislosti srizikem otravy mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

Pozor na hořlavé kapaliny, v horku se mohou vznítit

Lidé by se podle ní v horkém počasí měli rovněž vyhnout manipulaci s hořlavými kapalinami, které se při vysokých teplotách více odpařují, čímž roste riziko vznícení a výbuchu hořlavých výparů.

V Česku v posledních třech dnech na mnoha místech padaly teplotní rekordy. V neděli a v pondělí mimo jiné v pražském Klementinu. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu před tropickými teplotami s vysokým stupněm nebezpečí platí pro celé Čechy a Jihomoravský kraj i ve středu.

Odpoledne a v noci na čtvrtek už ale mají Čechy a Českomoravskou vrchovinu zasáhnout velmi silné bouřky (aktuální předpověď počasí najdete zde).

 
Autoři: 
 
 
 

Zdroj:https://praha.idnes.cz/nebezpecne-karmy-0e0-/praha-zpravy.aspx?c=A140610_221941_praha-zpravy_mlb